Bilgisayar Programcılığı Bölümü

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Nedir?

Bilgisayar Programcılığı Bölümü, bilgisayar programcılığına uygun programların yorumlanıp öğrenilmesini sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir eğitimdir. Bir ön lisans bölümü olan program ile öğrenciler 2 yıllık bir eğitime tabii tutulur. Bilgisayar programlamayı bilen ve yazılım oluşturabilen kişileri yetiştirip sektöre kazandırır. Bilişim sektöründe faaliyet gösterilen bu alanda bilgisayar aracılığıyla tasarım, donanım ve veri tabanı işleri, yazılım düzenleme işlemleri öğretilir. Bölümün temel amacı bilişim ve bilgisayar alanında uzman personel yetiştirmek ve günümüz teknolojisi ile çağı yakalayıp daha ileriye adım atmaktır. Aynı zamanda öğrencilere yazılım geliştirme disiplini kazandırarak bilgisayar sektöründeki yeniliklere katkı sağlamak amaçlanır. Bu alanda eğitim görmek isteyen kişiler programlamayı kavrayabilmeli, sayısal ve sözel mantık konusunda kendisini geliştirmeli ve kavramları bilgisayar diline dökebilmelidir. Bilgisayar Programcılığı Bölümünü tercih etmek isteyen adayların programlama ve yazılıma karşı meraklı ve ilgili olması, sorumluluk sahibi ve disiplinli olması, pozitif bilimlere ilgili olması ve teknolojik gelişmeleri takip etmesi gerekir. 2 yıllık Bilgisayar Programcılığı Bölümünü başarıyla tamamlayan kişiler Bilgisayar Programcısı unvanını almaya hak kazanır.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Bilgisayar Programcılığı 2 yıllık bir eğitim bölümüdür. Öğrencilerin bu bölümden mezun olabilmesi için 120 AKTS hakkını doldurması ve bağlı olduğu üniversitenin mezuniyet şartını yerine getirmesi gerekir. Bilgisayar Programcılığı taban puanları üniversiteye göre farklılık gösterir. Kariyerine bu alanda yön vermek isteyen öğrenci adayları, Bilgisayar Programcılığı sıralama bilgisini inceleyerek aldıkları puan doğrultusunda bölüm tercihini gerçekleştirebilir. Öğrenciler, eğitim gördükleri 2 yıl içerisinde zorunlu staja da tabi tutulurlar. Tüm dersleri ve stajını başarıyla tamamlayan kişiler, bölümden mezun olmaya hak kazanırlar. Öğrenim süresi 2 yıl olan Bilgisayar Programcılığı mezuniyeti sonrasında kişiler diledikleri takdirde Dikey Geçiş Sınavı (DGS)'na girerek 4 yıllık lisans bölümlerine geçiş yapabilir. Sınava başvuru yapmak için bölümün son senesinde okumaları ya da mezun olmaları gerekir. Daha sonra DGS’den alınan puan neticesinde bölüm tercihi yapabilirler. Bilgisayar Programcılığı Açıköğretim Fakültesinde de yer alan bir bölümdür. Programı Açıköğretim olarak tamamlayan kişiler de DGS’ye girebilir ve 4 yıllık lisans bölümlere geçiş yapabilir. Geçiş yapılan bölümler arasında Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Matematik ve Bilgisayar, Uzay Mühendisliği, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Meteoroloji Mühendisliği bölümleri yer alır.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bilgisayar Programcılığı Bölümü toplamda 2 senede 4 ayrı dönemlik bir eğitim süresini içerir. Öğrenciler bu eğitim süresince pek çok farklı ders ile karşı karşıya gelir. Bilgisayar Programcılığı Bölümünü tercih listesinde tutan aday öğrenciler şu derslerden sorumludur:

 • Görsel Programlama
 • Bilgisayar Ağ Sistemleri
 • Bilgisayar Teknolojileri
 • Nesneye Dayalı Programlama
 • Elektronik Elemanlar ve Devreler
 • Matematik
 • Veri tabanı Yönetim Sistemleri
 • İnternet Programcılığı
 • Web Tasarımı ve Betik Dili
 • Algoritma ve Programlama

Programın ilk yılında Programlama, Matematik, İngilizce, Görsel Tasarım, Algoritma ve İnternet Programcılığı derslerine ağırlık verilir. İkinci eğitim yılında ise Bilgisayar Donanımı ve Görsel Programlama, Görsel Animasyon, Masaüstü Uygulama ve Geliştirme, Android Geliştirme ve Uygulama, Veri Tabanı Yönetimi konuları işlenir. Bilgisayar Programcılığı Bölümü, öğrencilerin teknik anlamda nitelikli bir birey olmasını sağlarken, bölümü başarıyla tamamlayan adaylara Bilgisayar Programcılığı Ön lisans Diploması verilir.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Bilgisayar Programcılığı Bölümünden mezun olanlar, çalıştıkları iş yerlerinde program ve yazılım geliştirme, oluşturma ve onarma konularında görev üstlenir. Özel sektörde geniş bir iş imkanına sahip olan adaylar için Bilgisayar Programcılığı ne iş yapar sorusu, kod yazmak, yeni programlar oluşturmak, testler oluşturarak program işleyişini onaylamak şeklinde yanıtlanır. Bunun yanı sıra kod kütüphanesi oluşturmak, iş akışı bilgilerini bilgisayar diline dönüştürmek, kullanım talimatı hazırlayıp kullanıcılar için referans oluşturmak, şirket için iyileştirme yapma adına yenilikçi yazılımlar hazırlamak, program özelliklerini ve temel prototipleri formüle etmek, mevcut sistem ve yazılımları güvenli hale getirmek, proje gereksinimlerini kodlamak gibi sorumlulukları da üstlenirler. Genel olarak bilgisayar programcıları yazılım şirketleri içerisinde yazılım elemanı olarak görev yapabilmektedir. Öğrenim süresince edindikleri bilgi ve tecrübe doğrultusunda bilgisayar programcısı, bilişim uzmanı, yazılım uzmanı, yazılım geliştiricisi, bilgi teknolojileri teknikeri, mobil uygulama tasarlayıcısı pozisyonlarında görev alabilirler. Bilgisayar programcılığı sonrasında eğitimini 4 yıllık lisans bölümlerine tamamlayan öğrenciler, mühendislik ve öğretmenlik mesleklerini yerine getirebilme imkanına sahiptir. Adayların tercih ettikleri bölüm doğrultusunda özel sektörde bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği alanında kariyer elde edilebilir, kamu veya özel eğitim kurumlarında bilgisayar öğretmenliği yapılabilir. Bilgisayar programcısı görevini yerine getirebilmek için çalıştığı iş yerine bağlı olarak birden çok yazılım diline hakim olmalıdır. Bununla birlikte sorumlulukları önceliklendirebilmeli, zamanı etkili bir şekilde yönetebilmeli, yaratıcı çözümler sunabilmeli ve iş teslim tarihine uymalıdır. Görev yapılan kurumun dijital ortamda yer alan verilerinin depolanmasını sağlamak, bunları güvenli bir şekilde muhafaza etmek, sistem güvenliği kontrolünü gerçekleştirmek de programcıların görevleri arasında bulunur.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Bilgisayar Programcılığı Bölümünden mezun kişiler yazılım geliştirme firmalarında, web tasarım şirketlerinde, teknik servislerde iş imkanına sahiptir. Hem kamu hem de özel sektörde görev alabilen bilgisayar programcıları, kendi iş yerlerini de açarak danışmanlık yapabilirler. Özel sektörde bilgi işlem departmanlarında da meslek sahibi olmaları mümkündür. Bilgisayar programcılığı iş imkanı geniş bir alanı kapsar. Yazılım şirketleri ve program yazan firmalarda iş imkanı mevcuttur. Bilgisayar Programcılığı Bölümü mezunları birden fazla firma ile de çalışabilir. İstihdam alanı geniş olan bölüm mezunları; bankalarda, eğitim ve danışmanlık firmalarında, üniversitelerde ve bilişim teknolojisi hizmeti veren her alanda iş olanağına sahiptir. Bilgisayar Programcılığı Bölüm mezunları kamu kurumlarında programcı, çözümleyici pozisyonlarına atanabilir. Kamuda görev yapmak isteyen bilgisayar programcıları, ilgili senenin Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmeli ve bölüm için yeterli olan puana sahip olmalıdır. Bunun yanı sıra farklı yazılım dilleri hakkında bilgi sahibi olduğunu gösteren, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlardan eğitim alındığına dair belge de istenebilir. Kamu kurumlarında çalışmak isteyen programcılar MEB’e bağlı kurumlarda, bakanlık birimlerinde ve hastanelerde görev yapabilir. Bilgisayar Programcılığı Bölümü mezunları, programlama dillerine iyi derecede hakim olmalıdır. Bu konuda ciddi bir uzmanlığa sahip olmak üzere eğitim kurum ve kuruluşlarındaki yazılım ve programlama dilleri hakkında eğitim programlarına katılabilirler. Özellikle eğitim süresini lisansa tamamlamış olan kişiler, yazılım ve bilgisayar mühendisliği pozisyonlarında görev alabilirler. Bu mesleği yapmak isteyenler, Kariyer.net üzerinden bilgisayar programcısı iş ilanları seçeneklerini değerlendirebilirler.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Taban Puanları

Üniversiteler Bölümler Puan Türü Kontenjan Taban Puan Başarı Sırası
1
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
Bilgisayar Programcılığı TYT 60 260,17003 1.444.566
2
Adıyaman Üniversitesi
Bilgisayar Programcılığı TYT 30 297,21316 916.461
3
Kayseri Üniversitesi
Bilgisayar Programcılığı TYT 75 334,17383 540.736
4
Mersin Üniversitesi
Bilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim) TYT 100 298,05127 906.047
5
Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
Bilgisayar Programcılığı (Burslu) TYT 5 392,55929 217.946

Bilgisayar Programcılığı Bölümü için Üniversite ve Kariyer Yolculuğu

Bilgisayar Programcılığı Bölümü hangi üniversitelerde bulunuyor? Bölümün mezunları hangi pozisyonlarda çalışıyor? Tüm yanıtları aşağıdaki tabloda bulabilirsin!

Bilgisayar Programcılığı Bölümü mezunları hangi sektörlerde ve departmanlarda çalışıyor?

Mezunların Çalıştığı İlk 5 Sektör

 • 1 Bilişim
 • 2 Yazılım
 • 3 Gıda
 • 4 Eğitim
 • 5 Telekomünikasyon

Mezunların Çalıştığı İlk 5 Departman

 • 1 Bilgi İşlem
 • 2 Satış
 • 3 Bakım / Onarım
 • 4 Hizmet
 • 5 AR-GE